Teledetekcja, nawet jeśli samo określenie ma prawo z pozoru niewiele mówić zwykłemu internaucie, to metoda badań, z jaką każdy z nas ma częściej lub rzadziej do czynienia. Jeśli rzucilibyśmy ludziom przechodzącym ulicą zapytanie, czym jest jest teledetekcja, z dużą pewnością mało kto z odpytanych przedstawiłby odpowiedź. No chyba, że akurat byłby to uczeń lub ktoś zajmujący się teledetekcją zawodowo.

Co to jest teledetekcja?

Zatem, czym jest teledetekcja? Chcąc zaprezentowanie ogólnej, jak najkrótszej odpowiedzi, można zaznaczyć, iż to sposób badań na odległość z wykorzystaniem czujników. Samo stwierdzenie teledetekcja znaczy: tele – zdalnie, detekcja – wyczuwanie. Teledetekcja dzieli się na dwie części: teledetekcję aktywną a także teledetekcję pasywną. Analizy w oparciu o teledetekcję robi się równie często z ziemi, jak i z wysokości, przykładowo z satelitów.
Teledetekcja aktywna to nadawanie i odbieranie sygnałów wysłanych, a w dalszej kolejności odbitych przez konkretny obiekt. Tutaj przykładem może być: radar – wysyłanie i odbieranie mikrofali.
Z drugiej strony teledetekcja pasywna to odbieranie sygnałów nadawanych przez analizowany obiekt. Przykładem może być niepozorne fotografowanie. Fotografia jest dla Waszej wiadomości dokładnie zapisem odbijanego przez fotografowane obiekty światła.
W tej chwili, dzięki podaniu owych przykładów, z miejsca pojęcie teledetekcji nabiera innego kształtu i zauważalne jest, że co chwilę stykamy się z nią na co dzień. Jeśli nie wszyscy, to z pewnością niektórzy z nas. Teledetekcja usprawnia analizowane miejsc, do których człowiek osobiście nie może się zbliżyć czy też takie zbliżenie jest bardzo trudne.

Do czego służy teledetekcja?

Teledetekcja użytkowana jest w ogromnej ilości części życia. Mierzą się z nią tak samo naukowcy, jak i użytkownicy wymyślonych w efekcie ich pracy narzędzi. Jest stosowana tytułem przykładu w:
– robotyce – roboty posiadają czujniki, dzięki czemu, widzą otoczenie
– przemyśle samochodowym – samodzielne auta za kilka lat będą umiały poruszać się dzięki zróżnicowanego typu detektorom
– wojskowości – podglądanie, co znajduje się w budynku, który ma zostać zaatakowany
– eksplorowaniu środowiska naturalnego – szereg badań jest tak duży, że będzie on scharakteryzowany w innym akapicie.

Do czego wykorzystuje się teledetekcję w środowisku naturalnym?

Dzięki możliwościom teledetekcji dostępne jest bardziej dokładne analizowanie a także penetrowanie naszej planety. Tak samo jej terenów, jak i atmosfery. Teledetekcja środowiska naturalnego jest w stanie dać nam odpowiedź na na przykład, tego gatunku pytania:
– jak ukształtowany jest teren, np. w niezaludnionym obszarze ziemi czy też np. na dnie jeziora czy w skrajnych przypadkach na innych planetach
– jak bardzo zanieczyszczona jest atmosfera na badanym terenie, np. poprzez przeanalizowanie gęstości pyłów w powietrzu
– jak wygląda stan flory na określonej przestrzeni, w tym w akwenach wodnych

Biorąc pod uwagę ogromne zastosowanie teledetekcji, jest ona coraz bardziej zwracającą uwagę dziedziną nauki. Coraz więcej politechnik proponuje kierunki i szkolenia szkolące fachowców w tej materii. Po pierwsze wpływa to na rozwój tej dziedziny, co z kolei napędza zapotrzebowanie na używanie teledetekcji, z uwagi na coraz bardziej interesujące możliwości techniczne i zakres używania.