Obojętnie od tego, w jakich butach funkcjonujemy na co dzień, u każdego spośród nas w szafie przyuważymy skórzane buty. Pięknie się przedstawiają, pozwalają na przepuszczanie powietrza oraz co najważniejsze, są wysoce mocniejsze aniżeli obuwie zrobione ze sztucznych materiałów. Nic więc dziwnego, że posiadamy jedną ewentualnie dwie pary trzewików z tego półproduktu. Aby jednak służyły nam jak najdłużej, trzeba odpowiednio o nie dbać. W przeciwieństwie do pantofli zrobionych z pozostałych surowców, te skórzane potrzebują sumienniejszej pielęgnacji.

W jaki sposób troszczyć się o buty skórzane

Na samym wstępie starannie wyczyść nawierzchnie trzewika ze wszystkich zanieczyszczeń przy pomocy mokrej ściereczki, czy także gąbki. Zamiast wody możesz dodatkowo wykorzystać specjalistyczną pastę lub również płyn do polerowania butów. Wpierw jednak upewnij się, iż użyty przez Ciebie preparat jest przeznaczony do gatunku skóry, z którego wyprodukowane jest obuwie. Pamiętaj by dokładnie wyczyścić zarówno grzbiet buta, jak i zelówkę. Przykuj również uwagę do wszelkich kącików, czy przeszyć. Wyjątkowo często akurat w tych miejscach gromadzi się najwięcej kurzu. Po starciu, zostaw je do wyschnięcia. W celu uniknięcia pęknięć dodatkowo przesuszania skóry butów, prawidłowo jest zastosować pastę do butów. Może to być zarówno pasta wielofunkcyjna lub produkt, jaki jest określony do konserwacji określonego gatunku skóry. Nasmaruj gęstą powłokę oraz odczekaj koło 30 minut. Przez ten czas preparat powinien się przyswoić. Pozostałość możesz oczyścić szmatką, a później wypolerować trzewiki, aby nadać im blask. Ażeby jeszcze lepiej zakonserwować skórzane obuwie, sporo jednostek również czerpie z wosku pszczelego.

Nietypowe techniki dbania o pantofle

W przypadku, kiedy nie posiadamy pasty do butów, możesz zastosować ekologiczne materiały. Skórka z bananów może posłużyć nam do doczyszczenia pantofli zamszowych. Tymczasem oliwa z oliwek, bądź olej z orzechów włoskich znakomicie natłuszcza powierzchnie butów skórzanych. Dzięki temu, potrafisz powtórnie upajać się atrakcyjnym wyglądem swojego obuwia. Pamiętaj niemniej, ażeby trzewiki skórzane konserwować chociaż raz w tygodniu.