Ktokolwiek, kto próbował nie chodzić bez poo (bez szamponu), powie ci, że przejście od codziennego mycia szamponem do mycia wcale nie jest łatwe. Twoje włosy będą wyglądać na tłuste i brudne i możesz być zakłopotany, gdy twoi przyjaciele zapytają, czy ostatnio się upiłeś. Lub będziesz równie zawstydzony, jeśli zapytają, czy w twoich włosach jest proszek do włosów … na wszelki wypadek, gdy spróbujesz zatuszować tłuszcz tak jak ja.

Dlaczego warto rozważyć pominięcie szamponu?

Nie mam nic osobistego przeciwko szamponowi per se, ale nie wybieram szamponu z powodu szkodliwych składników.

Kiedy myślisz o tym, jak często myjesz włosy (codziennie dla większości ludzi), jest dużo chemikaliów, z którymi twoja skóra i skóra stykają się regularnie. A ponieważ stosunkowo łatwo jest uniknąć tych chemikaliów, to dlaczego tego nie robić?

Oprócz składników, innym powodem do rozważenia nie używania szamponu jest koszt. Dla mnie jest to koszt, który można łatwo zmniejszyć, stosując inną metodę mycia włosów.

Metody nie używania szamponu

Wielu ludzi przysięga na typową metodę bezużyteczną i używa sody oczyszczonej, ale to po prostu mi nie pasowało. Zamiast tego znalazłem niesamowite rezultaty, używając zamiast mydła mydła (mydła koziego, by być specyficznym). Przechodzenie od typowego szamponu do mycia włosów mydłem nadal wiąże się z procesem uczenia się. W końcu jestem przyzwyczajony do ponad 30 lat sztucznej piany i mydlin, prawda? Znalezienie najlepszych strategii mycia włosów zajęło mi około tygodnia, ale kiedy zrozumiałem „sztuczkę”, było to płynne żeglarstwo. Ale nawet gdy odkrywałem własną wersję „kupy”, moje włosy nigdy nie wyglądały na tłuste.

Nie potrzeba suchego szamponu, kapelusza ani kucyka.

Poszedłem do kościoła, zjadłem kolację z przyjaciółmi i nie było ani jednego dnia, kiedy miałem ochotę wrócić do typowego szamponu. Co jest dalekie od mojego pierwotnego, przerażającego doświadczenia!

Moje „tajne sztuczki” na używanie kostki mydła działały tak dobrze, my teraz myjemy również włosy mojej córki mydłem. To było fantastyczne nawet na jej bardzo długich i skłonnych do splątania włosach, kiedy zaczynaliśmy, i wciąż teraz, gdy jej włosy znowu rosną długo.

Mam przyjaciół, którzy komentują moje włosy i włosy mojej córki, a teraz, gdy byliśmy wolni od ponad roku, pomyślałem, że nadszedł czas, aby podzielić się z tobą moimi tajnymi sztuczkami!
Wybór twojego mydła

Zanim zanurzę się w nudny, chcę podkreślić, że zmiana na samo mydło nie sprawia, że twoja pielęgnacja włosów staje się lepsza. Musisz wybrać mydło, które nie zawiera wielu zbędnych składników.

Możesz stworzyć swój własny szampon ziołowy, a nawet płynny szampon ziołowy, ale ja osobiście używam mydła z mleka koziego od Bend Soap Company. Używam go już na mojej twarzy i ciele (oraz do prania i czyszczenia wanien!), Ale możesz użyć dowolnego mydła, które chcesz.

Jak myć włosy bez szamponu

(1) Zwilż włosy

Najpierw myślałem, że ten krok był dany, ale są przepisy na suchy szampon i nie chciałem nikogo mylić. Przede wszystkim połóż włosy na mokro.

(2) Szorowanie głowy

Twoja skóra w naturalny sposób wydziela oleje. Dzieje się to na całym ciele – po prostu tego nie zauważasz … aż przestaniesz myć włosy!

Szorowanie skóry głowy jest absolutnie niezbędne do mycia włosów bez szamponu, ponieważ składniki szamponu są przeznaczone do usuwania włosów z ich naturalnych olejków. Jeśli nie wyszczotkujesz skóry głowy, włosy będą tłuste i nie będzie chciało ci się pomylić.

Poświęć pełne 1-2 minuty szorowania całej skóry głowy, zanim zrobisz cokolwiek innego. Robię to pod wodą tylko dlatego, że łatwiej mi się poruszać po głowie.

(3) Wetrzyj mydło na skórę głowy

Preferuję cięcie prętów na pół, aby rozciągnąć moją inwestycję w mydło wysokiej jakości, ale także dlatego, że ułatwia to obsługę barów w moich małych rękach.

Mając mokre włosy i mydło w dłoniach, po prostu pocieraj mydło o linię włosów w okrągłe pociągnięcia, aż poczujesz bąbelki. Lubię zaczynać od czoła i obchodzić w kółko wokół mojej głowy, aby upewnić się, że nie przegapiłem żadnego punktu.

Kiedy się obejrzysz, odsuń się o cal od linii włosów i ponownie obróć głowę. Na koniec potrzyj mydło wokół czubka głowy (górna część pleców), aż poczujesz bąbelki.

Odłóż mydło i za pomocą rąk masuj bąbelki wokół głowy tak, jakbyś używał szamponu. Jeśli dobrze umoczyłeś głowę, powinno to być łatwe. Jeśli nie, podnieś mydło i ocieraj o miejsca, które przegapiłeś.

Jeśli dobrze wyszorowałeś głowę, nie będziesz musiał zbytnio pracować przy myciu włosów. Jeśli nie masz pewności, możesz też odrobinę szorować mydłem.

Kiedy skończysz pranie, spłucz!

(4) Użyj odżywki naturalnej

Odżywki są przeznaczone do zamykania skórek włosów, dzięki czemu włosy stają się miękkie, lśniące i łatwe do opanowania. Robią to ze sporej ilości składników, których tak naprawdę nie potrzebujesz, a używanie odżywki w tym momencie doda tylko porcje, które będą się gromadzić w miarę upływu czasu.

Domowe odżywki sprawią, że Twoje włosy będą miękkie i ładne, ale co ważniejsze, wykonają one pracę tradycyjną odżywką i zapobiegną budowaniu „rzeczy” z codziennego życia. Eliminuje również splątki!

(5) Używaj właściwych narzędzi

Do mycia zalecam mydło dobrej jakości. Do pielęgnacji zalecam domowy środek kondycjonujący. Ale naturalnie zdrowe włosy nie kończą się na tym – musisz je regularnie szczotkować, aby pomóc w rozprowadzaniu tych olejków!