Donald Trump, rozpoznawalny biznesmen i medialny gwiazdor bez doświadczenia politycznego, niespodziewanie wygrał wybory na prezydenta w stanach, przezwyciężając byłą sekretarz stanu znaną Hillary Clinton.

Niebywale świetny wynik Pana Trumpa to duże zaskoczenie. Wszelkie sondaże w okresie przed wyborami sugerowały, że to Clinton powinna zwyciężyć. D. Trump wygrał z nią w sporym udziale dzięki głosowaniu białych facetów i ewangelików, którzy od startu budowali najbardziej zagorzałą paczkę jego fanów. To na ogół ludzie nie posiadający wyższego wykształcenia, którym nie najlepiej funkcjonuje się w obecnej, globalnej gospodarce. Porażka Hilary Clinton sugeruje jednakże, iż najprawdopodobniej zagłosowało na nią o wiele mniej dziewczyn niż się spodziewano. Zdaniem komentatorów nagrania z brzydkimi słowami Trumpa o płci pięknej nie wywarły na wyborcach tak wielkiego wpływu, jak można było przypuszczać.

O doskonałym rezultacie wyborczym Donalda zadecydowały niespodziewane zwycięstwa w paru istotnych stanach wahadłowych, w tym w Ohio.

Zwycięstwo Donalda znaczy tyle, że 45. prezydentem USA pierwszy raz zostanie facet pozbawiony jakiegokolwiek politycznego dorobku i doświadczenia. Ma prawo to być bardzo wielce niepewne, aczkolwiek w świecie realnym może okazać się niesamowicie dobre, bo tego typu mężczyzna odcięty od złych zwyczajów ma szansę wprowadzić w kraju a także w całym świecie sporo dobrych modyfikacji.