Wizyta w Portugalii to odkrycie niezwykle różnorodnego celu. Nierozerwalnie związane z morzem, kraj ma ponad 800 kilometrów kuszącej linii brzegowej Oceanu Atlantyckiego. Lizbona , stolica, cieszy się wspaniałą lokalizacją w pobliżu ujścia rzeki Tag. Odtąd szlachcic marynarze pływają w XV i XVI wieku podczas epickich rejsów odkrywczych, a Portugalia od tego czasu pielęgnuje dumną żeglarską tradycję.

Wnętrze Portugalii łączy dramatyczne północne pasma górskie z rozległymi równinami w centralnych regionach kraju upstrzonymi słońcem. Na południu jedne z najlepszych plaż w Europie otaczają malownicze zatoczki i ciepłe, płytkie wody. Przerywane są kamienne wioski, urocze miasteczka i kosmopolityczne miasta, w których czekają na odkrycia historyczne pałace i zamki, muzea i klasztory. Podróż do Portugalii może również oznaczać wizytę na zielonej, subtropikalnej wyspie Madera – „Wyspie Ogrodu” – lub odizolowanym, ale spokojnym archipelagu Azorów.

Mosteiro dos Jerónimos, Lizbona

Belém jest synonimem złotego wieku odkrycia Portugalii . To z brzegów tego lizbońskiego przedmieścia nieustraszeni żeglarze pływają w XV i XVI wieku w długich i niebezpiecznych podróżach, by wymyślić nieznane wody i wytyczyć nowe terytoria. Jeden z takich żeglarzy, Vasco da Gama, odkrył drogę morską do Indii w 1498 r. I honorując jego osiągnięcia, król Manuel zlecił mi pomnik, który stał się trwałym symbolem zaskakującej epoki podboju i ekspansji kraju. Dzisiaj Mosteiro dos Jerónimos jest jednym z najbardziej cenionych i szanowanych budynków w kraju i „trzeba zobaczyć” w agendzie każdego turysty.

Palácio Nacional de Sintra, Lisbon Coast

Usytuowana na zalesionym zboczu góry Sintra jest idealnym miejscem, by odwiedzić urocze, zielone miasto. Rzeczywiście, UNESCO uznaje miejsce przeznaczenia jako krajobraz kulturowy Światowego Dziedzictwa, takie jak jego piękno i znaczenie kolekcji historycznych atrakcji turystycznych skupionych wokół starego miasta, Sintry Velha . Ulubiony letni wypoczynek dla królów i królowych Portugalii oraz urzekający cel dla wielu pisarzy i poetów, w tym Lorda Byrona i Williama Beckforda. Sintra emanuje romansem. Stare miasto to labirynt brukowanych uliczek wyłożonych przystojnymi kamienicami pomalowanymi pastelowymi odcieniami różu, musztardy i bzu. Wąskie uliczki otaczają ładny centralny plac zdominowany przez wspaniały Palácio Nacional de Sintra.

Łatwo rozpoznany przez wielkie, stożkowe kominy, Sintra’s National Palace pochodzi z końca XIV wieku i jest najstarszym zachowanym pałacem w Portugalii. Budynek jest umeblowany w całości, ma kilka kondygnacji, wiele z nich ma niepowtarzalny styl i odpowiednio urządzone. Atrakcją jest wspaniała Sala dos Brasões , błyszcząca kopuła ozdobiona herbami 72 szlachetnych portugalskich rodzin.

Torre de Belém, Lizbona

Jeden z najbardziej lubianych zabytków Portugalii i ikona Lizbony, Torre de Belém stanowi symbol Wieku Odkrycia i podróży eksploracji podjętych w XV i XVI wieku.

Ukończony w 1521 roku jako forteca broniąca podejścia do rzeki Tag, wieża uważana jest za arcydzieło architektury militarnej. Fasadę zaprojektowano w stylu manuelińskim przez Francisco de Arruda. Jest to wyrób z pięknie rzeźbionego kamienia, naznaczony motywami morskimi, takimi jak skręcona lina i sfera armilarna. Imponująca renesansowa loggia potęguje dekoracje. Znaczenie kulturowe wieży jest takie, że UNESCO umieściło ją na liście światowego dziedzictwa.

Bom Jesus do Monte, Braga

Bom Jesus do Monte , najwspanialsze sanktuarium religijne Portugalii, znajduje się na zalesionym zboczu, sześć kilometrów na wschód od Bragi i jest jednym z najważniejszych miejsc pielgrzymek w kraju. Ten spektakularny kompleks, składający się z monumentalnej barokowej Escadarii (klatka schodowa) i kościoła Bom Jesus, składa się z kilku kapliczek ozdobionych rzeźbionymi scenami z Męki Pańskiej, fontannami ustawionymi w różnych punktach długiego wejścia i posągami biblijnymi, mitologicznymi i symboliczne postacie.

Wspinaczka dolnego odcinka 116-metrowych, ozdobnych granitowych schodów jest powoli zygzakiem obok stromej Świętej Drogi z kapliczkami pokazującymi 14 Stacji Drogi Krzyżowej. W połowie drogi biały, przepleciony Escadório dos Cinco Sentidos przedstawia pięć zmysłów za pomocą pięknie rzeźbionych posągów. Ostatnia część to Schody Trzech Cnót reprezentujących Wiarę, Nadzieję i Miłość, które prowadzą do kościoła. Twoje wysiłki zostaną nagrodzone inspirującą panoramą okolicznych wsi. Dla mniej aktywnych, rocznik 1882 kolejka wjeżdża na szczyt w zaledwie trzy minuty.

Torre de Clérigos, Porto

Wrzecionowata, przypominająca igłę Torre de Clérigos jest jednym z najważniejszych punktów charakterystycznych dla Porto. Stojąca 75 metrów nad ulicami i wychodząca na stare miasto, ta smukła wieża została zbudowana w XVIII wieku przez Nicolau Nasoniego i emanuje odważnym wyczuciem baroku. Zaprojektowany jako część Igreja dos Clérigos, wieża została ukończona w 1763 roku i była najwyższą budowlą w Oporto . Aby dotrzeć na szczyt, odwiedzający muszą wspiąć się po 200 stopniach, ale wszyscy będą zapomnieć o sapaniu i sapaniu, podziwiając wspaniałe widoki na miasto i rzekę Douro.